Doświadczenia i wnioski z pilotaży zastosowania polskiego modelu sztucznej inteligencji (AI) do automatyzacji procesów w finansach.

Posłuchaj:
Udostępnij:

Czytać opracowania i artykuły, czy słuchać na szkoleniach i konferencjach o sztucznej inteligencji (AI) w finansach i kontrolingu, a wdrażać ją  „własnymi rękami” w procesach w swojej firmie, to zupełnie inne doświadczenie, inna wiedza i inne emocje. 

W Klubie Dyrektorów Finansowych „Dialog” właśnie kończą się pilotaże polskiego modelu AI do automatyzacji procesów w finansach i przeżywamy właśnie takie doświadczenia. Będziemy o nich mówić na najbliższej klubowej Konferencji i Gali CFO Roku 2024 w piątek 27.09 w Warszawie na Giełdzie Papierów Wartościowych (program i rejestracja TUTAJ ), ale już teraz gorąco o nich dyskutujemy na naszych forach. 

Adrian Pugawko, CFO w ProCardia Medical, po takim pilotażu bardzo trafnie wyraził swoje odczucia:  „Cały czas jestem gdzieś pomiędzy fascynacją możliwościami a obawą jak bardzo to może zmienić nasz obecny finansowy świat.” To jest właśnie to! Napięcie między fascynacją a obawą to jest pierwszy krok do zmieniania świata biznesu na bardziej efektywny, bardziej też ludzki, właśnie za pomocą technologii. 

Testowany przez CFO w Klubie Dyrektorów Finansowych „Dialog” polski model AccountantX opracowany został w celu automatyzacji procesów związanych z fakturami. Dokonuje inteligentnej analizy faktur (po procesie ich wcześniejszego odczytu przez mechanizm OCR), a następnie przypisuje rodzaj kosztów, centrum kosztów, konta księgowe i wybrane wymiary controllingowe istotne dla danej firmy.

W procesie pilota model jest douczany dodatkowo danymi z konkretnej firmy – tak aby poznać jej specyficzne procesy, dekretację i wymiary controllingowe. W procesie uczenia maszynowego model samodzielnie wykrywa reguły, którymi kierowały się osoby opisujące i księgujące dokumenty. Następnie można dodać własne reguły dla specyficznych i nietypowych przypadków.

Pilot jest formą eksperymentu z technologią na realnych danych firmy, ale realizowany poza środowiskiem IT przedsiębiorstwa. Celem pilota AI jest sprawdzenie czy wdrożenie sztucznej inteligencji w wybranym obszarze ma sens i jaką korzyść wniesie dla organizacji.

Pilot nie wymaga integracji z systemami IT – wystarczą dane wyeksportowane z wybranego okresu, na których można przetestować skuteczność danego modelu AI i uzyskać konkretne wskaźniki.

Ważna jest osobowość dyrektora finansowego  jako prawdziwego lidera w firmie, posiadającego umiejętność rozmowy i współpracy z ludźmi oraz otwartość na testowanie nowej, często nieznanej sobie technologii, w celu usprawnienia procesów.

Powszechnie wymieniane korzyści z zastosowania modelu w wersji próbnej to:

  • Spływ danych do raportów controllingowych niemal w czasie rzeczywistym
  • Zmniejszenie nakładu pracy na opisywanie i księgowanie faktur – uwolnienie pracy zespołu na inne działania, rozwiązanie problemu braków kadrowych, szybsze wprowadzanie nowych osób dzięki uporządkowanej wiedzy o procesie
  • Bardziej wiarygodne dane controllingowe dzięki ujednoliceniu procesu opisywania faktur – uniknięcie wieloznaczności, wydobycie wiedzy wcześniej nieusystematyzowanej i uwzględnienie jej w procesach

Więcej wniosków, spostrzeżeń, refleksji, nie tylko na temat tego konkretnego pilotażu, ale generalnie zetknięcia się z technologia AI w finansach i jej stosowaniu  w praktyce na Konferencji, a potem w relacjach i raportach. W panelu  dyskusyjnym prowadzonym przez Bartosza Radziszewskiego, twórcę programu Digital Finance Excellence są:

Magdalena Białas, CFO w Zamel,  

Adam Pawlak, CFO w Moto-Profil,  

Joanna Wendland, CFO w ZMM Maxpol,  

Milena Pacia, Dyrektor Finansowy w TDJ,  

Adrian Pugawko, CFO w ProCardia Medical.