10 najlepszych firm AI

Posłuchaj:
Udostępnij:

Wydawnictwo Techonomy przygotowało ciekawą, wcale nieoczywistą,  listę najważniejszych firm w sektorze sztucznej inteligencji. Zdaniem autorów one zadecydują, jak rozwinie się ta technologia. Warto je poznać. Mimo wielkiego rozgłosu na temat AI i dziesiątek lat budowy rozwiązań, bardzo niewiele z nich przebiło się do powszechnej świadomości.

OpenAI : budowanie superinteligentnej sztucznej inteligencji

Tę znają wszyscy.

Założona w 2015 roku przez Elona Muska, Sama Altmana, Ilyę Sutskevera i innych, OpenAI to laboratorium badawcze non-profit, którego misją jest budowanie ?bezpiecznej i korzystnej? sztucznej inteligencji ogólnej. Taka jest idea silnej, ?ogólnej? inteligencji, zdolnej do wykonania każdego zadania intelektualnego wykonywanego przez człowieka. Wspierane przez wielkie nazwiska, takie jak Microsoft , i posiadające obecną wycenę na poziomie około 28 miliardów dolarów, największe dotychczasowe innowacje OpenAI obejmują generujący obrazy model głębokiego uczenia się DALL-E i oczywiście generujący tekst, wielkojęzykowy model ChatGPT .

OpenAI otwarcie mówi o swoich przewidywaniach, że jeszcze w tym dziesięcioleciu sztuczna inteligencja przewyższy ludzką inteligencję. Firma utworzyła zespół, w skład którego wchodzi współzałożyciel i główny naukowiec Ilya Sutskever i inni, którego zadaniem jest ?sterowanie potencjalnie superinteligentną sztuczną inteligencją lub jej kontrolowanie oraz zapobieganie jej zboczeniu?.

Jednak założyciel firmy, Elon Musk, najwyraźniej nie jest zbyt zadowolony. Po ustąpieniu z zarządu OpenAI kilka lat temu Musk założył teraz własną, pozornie konkurencyjną firmę, X.AI , której jest dyrektorem.

Cohere : Otwarcie generatywnej sztucznej inteligencji dla biznesu

Założona w Toronto w 2019 roku firma Cohere zajmująca się uczeniem maszynowym, osiągnęła  wycenę wynoszącą 2,1 miliarda dolarów. Cohere tworzy podobne narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji do takich jak OpenAI, tylko z wyraźną misją, że będą one przeznaczone do zastosowań biznesowych, a nie głównie przeznaczonych do użytku przez użytkowników.

Chociaż OpenAI zaczyna teraz zabiegać o klientów korporacyjnych, Cohere ma przewagę jako pierwszy na rynku w tej niezwykle ważnej (i potencjalnie bardzo lukratywnej) dziedzinie.

Character.ai : Fantazyjna rozmowa z sztuczną inteligencją

Masz ochotę na pogawędkę z Elonem Muskiem? Co powiesz na swobodną pogawędkę z byłym prezydentem Donaldem Trumpem, indywidualny poradnik od Alberta Einsteina lub wspólną sesję rozumowania z Sherlockiem Holmesem? Character.ai to startup, który wykorzystuje technologię generatywnej sztucznej inteligencji do tworzenia chatbotów, aby osiągnąć dokładnie to.

Koncepcja chatbotów, oprogramowania, które może uczestniczyć w rozmowie jak człowiek, istnieje od dziesięcioleci.

Character.ai reprezentuje następną generację chatbota AI, który nie tylko jest w stanie ?rozumieć? złożone zapytania i oferować odpowiednie odpowiedzi, ale także potrafi czerpać z ogromnych zasobów informacji. Możliwe jest nawet dostrojenie ich parametrów, aby nadać im odrębną osobowość.

Założyciele Character.ai wcześniej pracowali w Google.

Google DeepMind : zaufanie do AI Brains firmy Google

DeepMind zyskał popularność dzięki AlphaGo, sztucznej inteligencji do rozgrywki, która pokonała 18-krotnego mistrza świata Lee Sedola w Go, jednej z najbardziej złożonych strategicznych gier planszowych na świecie.

Ale DeepMind nie znajduje się na tej liście tylko ze względu na imponujące dziedzictwo. Dostępny publicznie AlphaFold to system sztucznej inteligencji, który jest w stanie przewidzieć strukturę 3D białka na podstawie sekwencji aminokwasów i ma ogromny potencjał w badaniach w dziedzinie zdrowia ludzkiego. Następnie prowadzone są badania nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do kontrolowania plazmy syntezy jądrowej w reaktorze tokamaka z wykorzystaniem głębokiego uczenia się przez wzmacnianie, próby wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia bardziej naturalnie brzmiącej sztucznej mowy i nie tylko.

Fiddler AI : Wyjaśnianie niewyjaśnionego

Choć modele uczenia maszynowego mogą wydawać się cudowne, pozostają one ?czarnymi skrzynkami?, są nieprzeniknione. Oznacza to, że chociaż głębokie sieci neuronowe stanowią rozpoznawalne przybliżenie sposobu działania ludzkiego mózgu, nie możemy (lub nie byliśmy wcześniej w stanie) rozwikłać dokładnego sposobu, w jaki sztuczne neurony dochodzą do ostatecznych wniosków. Informatycy mogą powiedzieć, czy model działa (na przykład, czy może wybrać każde zdjęcie psa z zestawu różnych zdjęć zwierząt), ale nie potrafią powiedzieć, jak to działa (co oznacza, że ??nie wiemy dokładnie, co on wyróżnia, kiedy określenie psa).

Ważne jest zrozumienie tego tajemniczego środkowego bitu między wejściami (danymi) i wynikami (odpowiedziami). Jest to problem, nad rozwiązaniem którego Fiddler AI ciężko pracuje ? opracowując narzędzia, które odpowiadają na najważniejsze pytania ?jak? i ?dlaczego?, często tak nieprzejrzyste w procesie podejmowania decyzji przez sztuczną inteligencję.

Midjourney : Tworzenie grafiki jutra

W przestrzeni sztuki generatywnej pojawiły się już różne start-upy i narzędzia, a DALL-E i Stable Diffusion to dwa godne uwagi przykłady. Jednak laboratorium badawcze AI Midjourney pomaga przewodzić pakietowi dzięki imponująco szczegółowej i realistycznej platformie do generowania obrazów, która początkowo wejdzie w otwartą wersję beta w lipcu 2022 r. Od tego czasu Midjourney kontynuuje iteracje i rozwija swoją ofertę, publikując częste aktualizacje wersji zoptymalizować swój silnik tworzenia algorytmów.

Nvidia : Chipy napędzające rewolucję AI

Od lat firma Nvidia jest najbardziej znana jako dostawca sprzętu dla branży gier dzięki opracowaniu najnowocześniejszych układów graficznych.

Chipy zdolne do obsługi złożonych, jednoczesnych obliczeń dla grafiki komputerowej okazują się również pomocne w trudnych zadaniach matematycznych potrzebnych w uczeniu maszynowym. To sprawiło, że stały się one ?must have? w centrach danych na całym świecie, dzięki innowacjom takim jak nowy, wydajny (i kosztujący około 40 000 dolarów za sztukę) procesor H100 firmy Nvidia, doskonale dostosowany do surfowania po fali generatywnej sztucznej inteligencji. Pozostawiła w tyle Intel czy AMD. Dziś niektóre szacunki sugerują, że Nvidia posiada astronomiczne 95% rynku procesorów graficznych do uczenia maszynowego.

Insilico Medicine : Tworzenie leków jutra

Niektóre firmy działające w obszarze sztucznej inteligencji wprowadzają innowacje, tworząc niesamowitą infrastrukturę technologiczną, taką jak algorytmy nowej generacji. Inni skupiają się w mniejszym stopniu na stronie badawczej, zamiast tego na zastosowaniu istniejącej technologii do rozwiązywania krytycznych problemów w świecie rzeczywistym. Insilico Medicine robi jedno i drugie. Ta firma biotechnologiczna z siedzibą w Hongkongu realizuje swoją misję wykorzystywania sztucznej inteligencji do odkrywania leków od 2014 roku.

Od 2021 r. firma Insilico ogłosiła co najmniej 12 przedklinicznych kandydatów na leki, czyli leków, na które istnieje wystarczająca liczba dowodów potwierdzających, aby można je było uwzględnić w testach na ludziach. Trzy z nich przeszły dotychczas do badań klinicznych na ludziach, a jak ujawniono w czerwcu, jeden taki lek ? zapowiadany jako pierwszy na świecie drobnocząsteczkowy inhibitor przeciwwłóknieniowy opracowany przy użyciu generatywnej sztucznej inteligencji ? przeszedł obecnie do II fazy badań klinicznych.

Hugging Face: światowa biblioteka AI

Jeśli Nvidia zapewnia obsługę sprzętową wielu modeli sztucznej inteligencji, na których opiera się świat, Hugging Face zapewnia narzędzia do tworzenia aplikacji do uczenia maszynowego. Założona w 2016 roku przez trzech francuskich przedsiębiorców firma Hugging Face była początkowo próbą stworzenia aplikacji typu chatbot dla nastolatków. Jednak później nastąpił jeden duży zwrot i firma przekształciła się w potężną bibliotekę typu GitHub z zasobami uczenia maszynowego typu open source.

Podobnie jak zestaw narzędzi i pomocny przyjaciel, zasoby Hugging Face obejmują wszystkie demonstracje, modele i zbiory danych niezbędne do rozpoczęcia wykonywania zadań, takich jak rozpoznawanie przez sztuczną inteligencję określonych obiektów na obrazie lub generowanie tekstu. Ponieważ wiele z tych zadań jest trudnych do wdrożenia (nie mówiąc już o optymalizacji), obecność ustalonych bibliotek znacznie ułatwia i przyspiesza naukę, eksperymentowanie i wdrażanie.

Shield AI: autonomiczni piloci dla wojska

Shield twierdzi, że zbudował ?najlepszego na świecie pilota AI?. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych , Armia USA i Siły Zbrojne Brazylii  są klientami tej wartej 2,3 miliarda dolarów firmy, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do zasilania dronów, pilotowania myśliwców, takich jak myśliwce F-16, a także pomaga w zapewnianiu dodatkowej autonomii w przypadku innych technologii lotniczych i obronnych.

Więcej w tym artykule https://techonomy.com/top-10-ai-companies-shaping-tech-world/