Zrównoważony rozwój 4.0 – zastępowalność ludzi czy pomocniczość AI?

Posłuchaj:
Udostępnij:

„Obecnie coraz częściej spotykamy się i współpracujemy z robotami, są to albo różnej wielkości i zastosowań materialne maszyny, albo algorytmy, który naśladując działanie człowieka, zastępują go w żmudnych i pracochłonnych zadaniach. Jedne i drugie są coraz bardziej zmyślne, więc wykonują nie tylko proste, ale coraz bardziej skomplikowane prace. W domyśle: roboty są po to, aby zastąpić nas w czymś mniej atrakcyjnym, abyśmy mogli robić coś bardziej atrakcyjnego.

Fraza „zastąpić człowieka” jest kluczowa dla rozważań o sensowności i przyszłości sztucznej inteligencji, nie zaś rozmowa o samych robotach, bo one są jedynie postacią, którą owa inteligencja przybiera. Z założenia ta sztuczna inteligencja ma być „lepsza od człowieka” – bardziej inteligentna, szybsza, niezmordowana, nie ustająca w przekształcaniu się – bo inaczej będzie mało użyteczna. Powstaje taki suwaczek między tymi dwiema frazami „zastąpić człowieka” a „lepsza od człowieka”. Im będzie od człowieka lepsza, tym w większym zakresie będzie go zastępować. Ale czy w drugą stronę też to działa: im bardziej będzie go zastępować, tym lepiej dla człowieka? W którym momencie nie będzie to już „lepiej dla człowieka”, ale tego procesu nie da się odwrócić, bo sztuczna inteligencja usamodzielni się?  Czy istnieje w ogóle takie zagrożenie?

Dzisiaj zajmujemy się robotami i AI na dwa sposoby: po pierwsze, co praktycznie można już dziś zastosować w firmie czy w instytucjach, po drugie, co ta technologia będzie potrafiła za 5, 10, 15 lat. I tu i tu cała narracja toczy się wokół „zastąpić człowieka”.”  – to początek świetnego tekstu Bartosza Radziszewskiego, autora programu Digital Finance Excellence pt.  „Współistnienie ludzi i sztucznej inteligencji, czyli zrównoważony rozwój 4.0”,   który znalazł się w książce wydanej dopiero co przez wydawnictwo iTWIZ „30 lat. Transformacja IT i innowacje w Polsce”, czyli historii ostatnich 30 lat informatyki w Polsce.

Bardzo polecamy ten tekst, a także wiele innych wartościowych artykułów i zestawień: wierne odbicie historii, ale też frapująca projekcja przyszłości 🙂

Książkę można kupić w tym wydawnictwie https://itwiz.pl/produkt/wydanie-jubileuszowe-itwiz-30-lat-transformacji-branzy-polsce/