Jeśli tak dla AI, to i dla chmury obliczeniowej – czyli ważna zmiana

Posłuchaj:
Udostępnij:

Jeszcze kilka miesięcy temu raportowaliśmy w klubowym programie Digital Finance Excellence, że rozwiązania chmurowe przyjmują się w Polsce z ociąganiem. W krajach rozwiniętych jest lepiej, ale też wdrożenia on-premises pozostają podstawą architektury.

W 2018 r. 74 proc. szefów IT planowało wdrożyć nawet połowę swoich aplikacji w chmurę publiczną. Zapowiedzi te okazały się mocno na wyrost. Do 2023 roku mniej niż połowa pytanych szefów IT (48 proc.) twierdzi, że dysponuje jakąkolwiek aplikacją wdrożoną w chmurę publiczną. Organizacje mają w chmurze (publicznej lub prywatnej) tylko 15 proc. swojego portfolio aplikacji.

„Ekspansja rozwiązań AI mocno wykorzystuje rozwiązania chmurowe. W firmach wszystkich branż – od produkcyjnych przez handlowe do finansowych – widać duży nacisk na projekty oparte na analizie danych uwzględniających technologie sztucznej inteligencji i wspartych chmurą obliczeniową. To optymalne rozwiązanie pozwalające na inwestycję IT dopasowaną do skali prowadzonej działalności – zarówno pod względem czasu przetwarzania, jak i niezbędnej mocy obliczeniowej – za wykorzystaną chmurę płacimy w modelu pay per use” – mówi Tomasz Głażewski, Head of Hybrid IT Betacom S.A., firmy oferującej rozwiązania hybrydowego IT.

„Kluczowe jest uświadomienie sobie, że usługi AI są usługami wykorzystującymi chmurę obliczeniową. To zaś powoduje, że musimy mieć zawartą umowę na świadczenie usług chmurowych (to pociąga za sobą pewne konsekwencje). W przypadku podmiotów, które zamierzają przetwarzać informacje prawnie chronione z pewnością wymagane będzie przeprowadzenie szczegółowej analizy ryzyk, a także oceny skutków dla ochrony danych.” – mówi prawnik Michał Nowakowski.

Polskie firmy zazwyczaj utknęły na początkowym etapie stosowania chmury, kiedy nie widać było wielkich korzyści z niej. Można się spodziewać, że dzisiaj przyspieszą transformację, a z każdym następnym krokiem chmura będzie stawała się coraz bardziej naturalnym sposobem realizacji projektów IT i źródłem wartości dla biznesu.

Oszałamiające osiągnięcia technologii AI zrewolucjonizują w działach finansowych zapewne nie tylko analitykę, ale także przebieg i szybkość procesów.  „Automatyzacja procesów oparta o robotyzację z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (IA), zmniejsza koszty, czas przetwarzania czasochłonnych zadań, minimalizując jednocześnie ryzyko błędów i zwiększając dokładność, jak i zdolność zespołu do skupienia się na strategicznej pracy o wysokiej wartości.” – dodaje Tomasz Głażewski.

Inteligentne rozwiązania do automatyzacji procesów, szczególnie w finansach i kontrolingu, są podstawą transformacji cyfrowej firm. Wszak to finanse są właścicielem najważniejszego procesu w firmie – gromadzenia, przetwarzania i dystrybucji danych i informacji. I znowu wracamy do chmury.

Przypomnijmy więc zestawienie podstawowych zalet i wad najprostszego modelu chmurowego IaaS, który opisała dla nas Andrzej Pilaszek:

IaaS (Infrastructure as a Service) to po prostu kupowanie mocy obliczeniowej jako usługi. „Chmura obliczeniowa” może oznaczać także inne, bardziej skomplikowane modele. Jednak każdy z nich opiera się o infrastrukturę chmurową IaaS.

  • Mogę mieć do dyspozycji serwer za 5 minut, a nie za 5 tygodni (zakup, dostawa, instalacja).
  • Płacę (w przybliżeniu) tyle, ile korzystam.
  • Duża elastyczność mocy obliczeniowej, w szczególności jak mi jakaś akcja biznesowa wyjdzie nadspodziewanie dobrze, to obsługa klienta nie zatka się na granicy mocy własnych serwerów.
  • Infrastruktura chmurowa jest bardzo niezawodna. Żeby we własnej serwerowni osiągnąć taki poziom niezawodności, trzeba dużo wydać.

Ale

  • Po drodze do chmury pojawia się jeszcze jeden element: łącze, które też może zawieść.
  • Tracę pełną kontrolę nad swoim cennym zasobem – danymi.
  • Wysokie bezpieczeństwo chmury dla mnie jest bezpieczeństwem formalnym – wynika tylko z umowy.
  • To jest droga jednokierunkowa. Tracę personel, kompetencje. Uzależniam się od dostawcy.
  • Chmura to masowa obsługa, oferuje zamkniętą listę zestawów. Jak mamy starsze systemy, wymagające starszego środowiska, albo jakieś urządzenia podłączane do serwera, to nie da rady przejść do chmury.

Rozwój sytuacji na świecie i w Polsce wskazuje, że bardzo wiele organizacji dostrzega przewagę zalet nad minusami.

Iwona D. Bartczak

     jest partnerem Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog”