AI w finansach

Posłuchaj:
Udostępnij:

Trwa walka o AI. Technologia ta staje się nieodłącznym elementem niemal każdego biznesu. Jedne firmy już korzystają z AI, inne zaczynają korzystać, a pozostałe zastanawiają się, czy dzięki niej da się zoptymalizować procesy i zwiększyć efektywność swojej działalności. Są też takie które nawet nie rozpoczęły tego procesu zapoznawania się z tymi narzędziami. Zastanawiałem się nad tym czy sztuczna inteligencja może pomóc dyrektorom finansowym w codziennej pracy, w podejmowaniu decyzji.

Oczywiście, jak już pisaliśmy wcześniej, zanim dyrektor finansowy zacznie korzystać AI np. Chat GPT, musi nabyć sporo wiedzy, dopilnować aby jego dział IT zabezpieczył odpowiednio systemy itd. Musi być świadomy potencjalnych zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z AI. O niektórych już pisaliśmy TUTAJ ale kluczowe wydaje się być zagrożenie płynące z błędów w użytych algorytmach. Takie błędy mogą prowadzić do otrzymania błędnych lub nieprecyzyjnych informacji i podejmowania złych decyzji w oparciu o nie.

Przed rozpoczęciem korzystania z AI, dyrektor finansowy powinien zapoznać się z różnymi sposobami i zasadami korzystania z AI, upewnić się, że system jest dobrze zaprogramowany, że zadawane pytania są dobrze zrozumiane, że dane i informacje na których opiera się algorytm, są dokładne i aktualne a generowane odpowiedzi nie są kreatywnym tworem wyobraźni AI, lecz wysokiej jakości analizami, które dostarczają ważnych informacji i danych.

Z taki podejściem dyrektor finansowy może skutecznie zaimplementować i wykorzystać AI, w tym takie jak Chat GPT. Może pozyskiwać cenne informacje, nie tylko przewidywać trendy, ale wyprzedzać konkurencje w ich identyfikacji, stać liderem branży.

Na przykład, Chat GPT może pomóc dyrektorowi finansowemu w analizie aktualnych danych rynkowych i wskazaniu trendów w sprzedaży na różnych rynkach, nawet wielojęzycznych oraz tych gdzie firma jego nie działa bezpośrednio. Zamiast obciążać analityków mozolną pracą nad zbieraniem danych zaangażować ich w zbudowanie odpowiednich algorytmów i testy poprawności. Może również wykorzystując AI wesprzeć firmę i menadżerów innych działów w przewidywaniu, jakie kierunki w swoim działaniu mogli by podjąć, aby wyprzedzić inne firmy z tej branży w bliższej i dalszej przyszłości.

Takim przykładem są właśnie prognozy, gdzie dyrektor finansowy przy wykorzystaniu AI może zweryfikować analizy lub uzyskać informacje dotyczące prognoz rynkowych. Dzięki takim informacjom może podejmować bardziej trafne decyzje lub wspierać innych menadżerów, optymalizować procesy lub ograniczać koszty.

Ważne, aby korzystanie z AI było  wsparte przez specjalistów od AI i stosowane sposób odpowiedzialny.

Bartosz Radziszewski