Roboty nadzorowane i nienadzorowane (attended i unattended) ? jak działa ten tandem?

Posłuchaj:
Udostępnij:

Robot software?owy to robot software?owy, prawda? Robotyzacja to robotyzacja, wydawałoby się. No cóż, nie do końca, a w branży RPA szybko rozwijają się dwie odmiany robotów, które firmy mogą wdrożyć jednocześnie i stworzyć jednolitą zintegrowaną platformę RPA. Są to roboty nadzorowane przez człowieka (przez niego uruchamiane, roboty obsługiwane) i nienadzorowane (które uruchamiają się same i działają w określonych okolicznościach).

Te dwa rodzaje RPA mogą i powinny działać w synergii, aby  zwiększać produktywności i wydajność w całej organizacji. Nienadzorowane i  nadzorowane roboty działają wtedy wspólnie na uniwersalnej platformie, ale każdy z tych rodzajów RPA obejmuje różne elementy automatyzacji do różnych celów.

 

Zalety nienadzorowanego RPA

Nienadzorowane roboty działają bez interwencji człowieka – lub przynajmniej z tak małym udziałem interwencji człowieka, jak to możliwe, biorąc pod uwagę scenariusz lub kontekst. Działanie jest uruchamiane samoczynnie przez roboty, a praca jest wykonywana w sposób ciągły w modelu wsadowym, który umożliwia wykonywanie czynności w trybie 24/7/365.

Ponadto dostęp do nienadzorowanych robotów można uzyskać zdalnie za pośrednictwem wielu interfejsów lub platform, a administratorzy mogą przeglądać, analizować i wdrażać funkcje planowania, raportowania, audytu, monitorowania i modyfikacji w czasie rzeczywistym w scentralizowanym koncentratorze. Oznacza to, że pracownicy mają większą zdolność do współpracy i komunikacji w ramach platformy  robotyzacji, co może pomóc w przełamywaniu silosów funkcjonalnych i komunikacyjnych w organizacji.

RPA bez nadzoru są najczęściej używane w scenariuszach typu back-office, w których gromadzone są duże ilości danych, które są sortowane, analizowane i dystrybuowane wśród kluczowych pracowników w organizacji. Usprawniane są procesy zarządzania dokumentacją i danymi, np. w firmach ubezpieczeniowych, które mają niezwykle rozbudowane te procesy.

 

Zalety nadzorowanego RPA

Nadzorowane RPA (nadzorowana robotyzacja) wymaga interwencji człowieka.  Roboty znajdują się na stanowisku pracy pracownika i są uruchamiane przez określone zdarzenia, działania lub polecenia, w które pracownik angażuje się w ramach określonego przepływu pracy. Ponieważ taka robotyzacja często obejmuje pracowników przemieszczających się między wieloma interfejsami lub ekranami w jakiejś transakcji lub w innym kontekście, te rozwiązania muszą być naprawdę przyjazne dla użytkownika, aby sprawnie przechodzić z platformy na platformę.

O ile bezobsługowe (nienadzorowane) roboty mogą być ogólnie dostępne dla szerokiego  grona pracowników lub administratorów za pośrednictwem zdalnego interfejsu, o tyle obsługiwane roboty są najczęściej umieszczone w konkretnym dziale lub stacji roboczej, co oznacza, że ??funkcje dostępu i automatyzacji są ograniczone do pracownika aktualnie angażującego się w pewne czynności na konkretnej stacji roboczej.

Na przykład, spójrzmy jak taka robotyzacja pomaga pracownikom call center wejść na wyższy poziom obsługi klienta. Specjaliści centrum obsługi klienta często muszą przełączać się między wieloma ekranami i interfejsami podczas rozwiązywania problemów klienta, wprowadzają lub pobierają dane z różnych źródeł. Mogły by to robić nadzorowane przez nich roboty, a pracownicy bardziej skupić się na kliencie, a mniej na procesie wycofywania lub wprowadzania danych lub informacji.

 

Koordynacja bezobsługowych i nadzorowanych robotów

Idealnym rozwiązaniem jest zintegrowana platforma, w której oba rozwiązania robotyczne pracują w tandemie w celu usprawnienia zadań i procesów typu back-office i obsługi klienta. Platforma zapewnia firmom łatwe skalowanie zadań ludzi i robotów w zależności od obciążenia pracą, ograniczeń budżetowych i innych aspektów procesów operacyjnych. Ta łatwość wyłączania i włączania robotów gwarantuje też nieprzerwany przepływ pracy, zmniejszając w ten sposób prawdopodobieństwo awarii lub zakłóceń w łańcuchu tworzenia wartości w firmie.

Jednym słowem ? jedna i druga robotyzacja zwiększa zdolność firmy i poszczególnych pracowników do szybszej, szczuplejszej i precyzyjniejszej pracy, pozwalając oferować klientom wyższą jakość produktu lub usługi.

Nick Ostdick, UiPath oryginał artykułu https://www.uipath.com/blog/unattended-attended-automation