Większość zespołów finansowych używa teraz RPA do zwiększania wydajności, ale RPA może zautomatyzować tylko proste, powtarzalne zadania; nie może zautomatyzować złożonych procesów i przepływów pracy potrzebnych do poprawy sprawności i wydajności biznesowej. Dodanie technologii i narzędzi opartych na sztucznej inteligencji oferuje kolejny poziom automatyzacji finansów, czyli hiperautomatyzację. Ten kolejny poziom jest wtedy, gdy zautomatyzowane są całe procesy, a nie tylko zadania
?CFO potrzebują holistycznego i długoterminowego podejścia do hiperautomatyzacji? ? mówi Alejandra Lozada, starszy dyrektor ds. analityki w firmie Gartner. ?Organizacje, które podchodzą do wyborów związanych z hiperautomatyzacją w sposób fragmentaryczny, będą miały trudności ze skalowaniem tych inicjatyw. Celem musi być umożliwienie orkiestracji procesów przy użyciu opracowanego zestawu wielu technologii hiperautomatyzacji?.
Przypadki użycia sztucznej inteligencji finansowej
Najlepszymi kandydatami do krótkoterminowego włączenia sztucznej inteligencji są procesy dynamiczne, które wymagają oceny i obejmują nieustrukturyzowane, niestabilne i szybkie dane.
Szukając procesów finansowych do hiperautomatyzacji trzeba ocenić poziom ludzkiego osądu w procesie. Technologia może:
- Naśladować procesy finansowe w celu zwiększenia wydajności.
- Umożliwić zespołom poprawę efektywności procesów.
- Usprawnić proces, aby zwiększyć sprawność biznesową.
- Wzmocnić ludzki osąd, aby przeprowadzić proces w bardziej innowacyjny sposób.
Zadania mogą być rutynowe, oparte na regułach i przewidywalne (np. uzgodnienia rachunku) lub oparte na dynamicznym sądzie i wykonywane ad hoc (np. interpretacji dokumentów najmu).
Profil danych w takim procesie: stabilna i niska prędkość (takie jak kwartalne dane o transakcjach z klientami) lub niestrukturalne, o wysokiej prędkości (takie jak pliki audio / wideo, tweety). Prędkość jest miarą szybkości napływania danych, a stabilność/zmienność danych odnosi się do trwałości danych w systemie.
Warto zauważyć, że rozszerzenie zakresu automatyzowanego procesu kosztuje więcej niż jego naśladowanie, ponieważ potrzeba więcej technologii, a łączenie technologii jest skomplikowane. Ale korzyści są również większe. Rozszerzanie procesu end-to-end oferuje szersze możliwości nie tylko automatyzacji, ale także innowacji procesowych.
Kluczowe narzędzia i technologie automatyzacji w finansach AI
Wybór odpowiedniego rozwiązania sztucznej inteligencji finansowej lub kombinacji rozwiązań może być trudny, a dyrektorzy finansowi powinni współpracować ze swoimi zespołami infrastruktury IT w celu stworzenia zintegrowanych planów technologicznych, w których wiele technologii uzupełnia się nawzajem. Ta mapa drogowa może zawierać między innymi następujące elementy:
- Platformy RPA skupiają się na automatyzacji zbioru czynności wykonywanych przez ludzi dla aplikacji, które nie mają interfejsów integracji, takich jak kopiowanie informacji z jednej aplikacji i wklejanie ich do innej. Platformy RPA wykorzystują wiele technik, w tym interfejsy programowania aplikacji systemu operacyjnego, optyczne rozpoznawanie znaków i rozpoznawanie obrazu.
- Platformy integracyjne , takie jak iPaaS (Platforma integracyjna jako usługa), skutecznie organizują szereg interakcji między systemami oprogramowania, w których nie jest wymagane zaangażowanie człowieka.
- Systemy iBPMS (inteligentne pakiety do zarządzania procesami biznesowymi) oferują szybsze i bardziej elastyczne środowisko programistyczne, jednocześnie koncentrując się na wykrywaniu, wizualizacji i monitorowaniu procesów w całym przedsiębiorstwie. System iBPMS łączy tworzenie aplikacji niskokodowych, platformę integracyjną i przepływ pracy w jednym pakiecie.
RPA, iBPMS i iPaaS będą kluczowymi elementami każdej zintegrowanej mapy drogowej technologii dla finansów.
Strategia hiperautomatyzacji nie jest działaniem typu ?ustaw i zapomnij?. Jest to proaktywny i całościowy wysiłek mający na celu optymalizację lub przekształcenie procesów oraz napędzanie skalowalnej, odpornej i elastycznej automatyzacji.
Na podstawie raportów Gartner.
Najbliższe spotkania na ten temat:
9.12 g. 9-11 Warszawa „Automatyzacja procesów – nowe potrzeby, rekomendowane rozwiązania.” https://businessdialog.pl/wydarzenia/dfe-09122021
16.12 g. 9-11 Gdynia „Automatyzacja procesów – nowe potrzeby, rekomendowane rozwiązania.” https://businessdialog.pl/wydarzenia/dfe-16122021
Polecamy też notatkę ze spotkania DFE w Katowicach z przykładem pełnej automatyzacji procesu z przedstawieniem konkretnych technologii z wyżej wymienionego zestawu technologii